Dart: Mistrzostwa Europy UPD
gŁÓWNE KWALIFIKACJE NA MISTRZOSTWA EUROPY ODBYWAJĄ SIĘ NA MISTRZOSTWACH POLSKI W ŻNINIE. trzeba jednak podkreślić, że sierpniowe święto darta to impreza otwarta (poza mistrzostwami drużyn narodowych) i każdy zainteresowany może wziąć w niej udział.
Dart: Mistrzostwa Europy
Nikogo nie zdziwi, że najwyższym rangą turniejem są mistrzostwa świata. Jest to prawdziwe święto darta, które trwa dwa tygodnie. Już od połowy grudnia zawodnicy rywalizują o pokaźne sumy, które z roku na rok ciągle rosną. W mistrzostwach 2019 pula nagród wynosiła aż 2,5 miliona funtów, zaś aż 20% z tej sumy zgarnął triumfator, czyli Michael van Gerwen. Tym samym Holender zdobył tytuł mistrza świata po raz trzeci. Nadchodzący światowy czempionat rozpocznie się już 13 grudnia i potrwa aż do 1 stycznia.
Cała sytuacja nie jest jednak tak prosta. W PDC mamy podział na turnieje rankingowe oraz te, które nie rzutują na układ sił w PDC Order of Merit (ranking). Skupmy się najpierw na tych ważniejszych z perspektywy nie tylko finansowej, ale i rankingowej. O mistrzostwach świata już było, teraz pora na turnieje znajdujące się w hierarchii po nich.
Pula nagród to 500 tysięcy funtów, 100 tysięcy wędruje do zwycięzcy. Tutaj podobnie jak przy mistrzostwach Europy sytuacja z kwalifikacją darterów jest bardzo prosta. Do turnieju finałowego dostaje się czołowa 64-ka rankingu Players Championship. Na niego składają się wyniki z wszystkich 30 turniejów serii.Pierwsze dwie rundy rozgrywane są w formacie bo11 legów. Następnie w trzeciej rundzie oraz w ćwierćfinale zawodnicy rywalizują do wygrania 10 legów. Półfinał i finał rozgrywane są do momentu aż zwycięzca zdobędzie 11 rozgrywek.
W zawodach kończących sezon w popularne rzutki/dart, drużyna Przepompowni Toruń zajmuje 1. miejsce i zdobywa złoty medal w mistrzostwach Polski organizowanych przez Polską Federacje Sportów Kompaktowych. Przepompownia wystąpiła w składzie: Mariusz Grzejda, Artur Kosiński, Wojciech Pasinski, Jakub Pawłowski, Bartosz Wieczorek. Zwycięstwo w tej rywalizacji dało prawo reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy w Słowenii organizowanych przez EDF (European Dart Federation).
Najważniejsze turnieje są organizowane przez dwie federacje: Professional Darts Corporation oraz World Darts Federation. Każda z nich co roku organizuje własne mistrzostwa świata. Zawodnicy mogą wystąpić tylko w mistrzostwach federacji, do której przynależą. Ponadto, regularnie rozgrywane są prestiżowe turnieje, które decydują o miejscach w światowym rankingu. Legendą tej dyscypliny jest angielski zawodnik, Phil Taylor, który aż szesnastokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata (14 PDC oraz 2 BDO). Najbardziej utytułowana zawodniczka to Trina Gulliver z dziesięcioma tytułami PDO.
Imprezy organizowane są przez dwie federacje: Professional Darts Corporation oraz World Darts Federation. Każda z nich organizuje własne mistrzostwa świata. Rywalizacje te odbywają się co roku, a udział w nich biorą zawodnicy, którzy są członkami danej federacji. Sportowcy biorą udział również w prestiżowych turniejach, które decydują o miejscach w światowym rankingu. Są to m.in.:
Także nasze drużyny trzyosobowe (Tripple Mix) mogą zaliczyć te mistrzostwa do udanych. Zmagania na drugim miejscu zakończyli Karolina Pogórska, Tytus Kanik i Krzysztof Ratajski, a na czwartym Karolina Mazur, Ireneusz Frankiewicz i Wojciech Pasiński (Toruń).
Krzysztof Ratajski zaczął grać w darta, kiedy miał ponad 20 lat. To stosunkowo późno, gdyż wielu zawodowych zawodników gra nawet od piątego czy szóstego roku życia. Zainteresowanie dartem u Ratajskiego przyszło w barze. Spędzał tam sporo czasu, wzbogacając swój repertuar. W końcu postanowił spróbować sił w zawodach profesjonalnych. W 2002 roku wystąpił w mistrzostwach Europy rozgrywanych na tarczy elektronicznej. Tak zaczęła się kariera Krzysztofa Ratajskiego.
W 2007 roku został członkiem organizacji BDO, czyli jednej z dwóch największych na świecie. W pierwszym turnieju Czech Open dotarł aż do finału. W 2008 roku Ratajski wygrał pierwszy zawodowy turniej. W finale Denmark Open pokonał Holendra Fabiana Roosebranda. Następnie zakwalifikował się na mistrzostwa świata. Został pierwszym Polakiem, który wziął udział w najbardziej prestiżowych zawodach. Co prawda przegrał z Edwinem Maxem w swoim pierwszym spotkaniu, ale zdobył niezbędne doświadczenie, które poskutkowało triumfami w Czech Open 2009 oraz Latvia Open w 2010 roku.
W 2018 roku po raz pierwszy wziął udział w mistrzostwach świata z ramienia właśnie PDC. Zarówno wtedy, jak i rok później odpadał w pierwszej rundzie. Lepsi okazali się Anglik James Wilson oraz Seigo Asada. Przełom nastąpił w 2020 roku. Wtedy Ratajski pokonał Austriaka Lerchbachera 3:1. Zatrzymał go w kolejnym etapie Nathan Aspinall.
W ostatnich mistrzostwach świata jako pierwszy Polak w historii wygrał co najmniej dwa mecze (skończyło się na trzech wiktoriach), wprawiając w zachwyt nie tylko nasz kraj, ale także fanów w Anglii.
Największe osiągnięcie Ratajskiego w dart to jednak mistrzostwa świata PDC 2021. The Polish Eagle wygrał trzy spotkania i doszedł aż do ćwierćfinału. W nim przegrał ze Stephenem Buntingiem. To największy sukces w historii polskiego darta. On jednak nie powiedział jednak ostatniego słowa. Kariera i osiągnięcia Krzysztofa Ratajskiego powinny się jeszcze rozwijać w kolejnych latach.
Po wielkim sukcesie Ratajskiego na mistrzostwach świata, w Polsce zapanowała moda na darta. W naszym kraju wiele osób wręcz rzuciło się do zakupu tarcz oraz lotek, przez co w wielu sklepach bardzo szybko wyczerpała się ich dostępność. Ratajski cieszy się, że jego dyspozycja przyczyniła się do rozwoju darta w Polsce i ma nadzieję, że ten sport już niedługo przyciągnie nie tylko fanów, ale i sponsorów. 041b061a72